HAYAT KURTARAN GÜVENLİ SÜRÜŞ ÖNERİLERİ

Hayat Kurtaran Güvenli Sürüş Önerileri

Hayat Kurtaran Güvenli Sürüş Önerileri

 1.  
 2. ARACINIZI TANIMALISINIZ
 3. FAR VE SİNYAL KAZA RİSKİNİ AZALTIR
 4. LASTİKLER SİZİ YOLA VE YAŞAMA BAĞLAR
 5. ALKOL, İLAÇ VE UYKUSUZLUK KAZAYA DAVETİYEDİR.
 6. AŞIRI HIZ KONTROLÜ VE GÖRÜŞ AÇISINI DARALTIR.
 7. HIZLA BİRLİKTE, DURMA MESAFESİDE ARTAR
 8. YAKIN TAKİP, YETERSİZ TEPKİ ZAMANI DEMEKTİR
 9. SOLLAMA; AZAMİ DİKKAT GEREKTİRİR
 10. SİNYALLER, TRAFİĞİN İLETİŞİM DİLİDİR
 11. TRAFİK IŞIKLARINA YAKLAŞIRKEN HIZ AZALTIN
 12. YOLLARIN SADECE SİZLERE AİT OLMADIĞINI UNUTMAYIN
 13. SÜRÜŞ ESNASINDA DİKKATİNİZİ KORUMALISINIZ
 14. DURMA, DURAKLAMA VE PARKETME UYGUN KOŞULLARDA YAPILMALIDIR
 15. YAZ MEVSİMİ BAŞINDA, ARACIN BAKIMI YAPILMALI
 16. ARACINIZI KIŞA HAZIRLAMALISINIZ
 17. TRAFİK KAZALARINA BİLİNÇLİ YAKLAŞILMALIDIR
ARACIMIZI TANIYALIM

Trafiğe çıkmak oldukça ciddi bir karardır. Sürücü belgesi almış olmak bunun ilk koşulu gibi görünsede her türlü teknolojik araç kullanımında olduğu gibi sürücülüktede kullandığımız aracı tanımak yaşamsal önem taşır. Aracımız mekanik olarak 4 ana kısımdan oluşmaktadır. Motor, aktarım organları, ön düzen sistemi ve fren sistemi. Güvenli bir sürücülük deneyimi yaşamak için trafiğe çıkmadan önce her sürücünün kullanacağı aracın fiziksel özelliklerini ve çalışma prensiplerini öğrenmesi gerekir. Böylece hangi etkiye hangi tepkiyi alacağını bilecek ve ortaya çıkacak mekanik sorunları engellemiş veya bunlarla baş edebilmeniz kolaylaşacaktır. Hazırlık ve kontrol Güvenliğin ilk adımıdır.Trafik kazalarının bir kısmı doğal şartlar, yol koşulları ve mekanik nedenlerden olurken büyük çoğunluğunda neden sürücülerdendir.

Trafiğe çıkmadan önce yapılacaklar ve sürücünün sürüşe hazır olması Güvenli sürücülüğün ilk adımıdır. Binmeden önce aracınızın çevresinde kere dolaşmalısınız. Dolaşırken lastiklerinizi kontrol edebilir, otonun altında ve çevresinde zarar verebilecek cisimlerin olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Camların ve ışık donanımının temiz olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. En önemlisi hareket etmeden önce kendinizi zihinsel ve fiziksel olarak güvenli sürücülük eylemine yoğunlaştırın.

Araca bindikten sonrada kontrol devam eder. Emniyet kemeri hareket etmeden önce takılır ve varsa yolculara da taktırılır. Unutmayınız ki ölüm ve yaralanma olayı kemer takılmadığı takdirde 4 kat artmaktadır. Modern araçlarda yaygın biçimde kullanılmakta olan hava yastığı emniyet kemeri ile birlikte kullanıldığında yaralanma oranı % 75 oranında azalmaktadır. Sürücü ve yolcu hava yastıklarının yanı sıra yan hava yastıklarının olması güvenliği arttırıcı etkenlerdendir. Koltuk ve başlık ayarlanır.  Otoyu güvenli ve kontrollü kullanabilmek için koltukta doğru olarak oturmalısınız. Koltukta dik oturmak direksiyonu, pedalları ve vitesi doğru kullanabilmeyi diğer kumandalara kolaylıkla ulaşabilmeyi ve ileri görüşü sağlar. Müzik çaların, cep telefonunun ve yolcuların dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyiniz. Aynalar ayarlı olmalı camlara ve camların önüne ve dikiz aynasında görüşü kısıtlayacak cisimler koymayınız. Sürüşe başladıktan sonra dikkatinizi öncelikle sürüşe vermelisiniz.

yukarı